gayUA.com 
реклама на gayUA.com
 
главная > гей > news


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДСЬКІСТЬ ВИСТУПАЄ ПРОТИ ГОМОФОБІЇ.
Прес-реліз.

16-05-2006

17 травня 2006 р. в світі широко відзначається щорічний Міжнародний день протидії гомофобії (IDAHO). У цей день свідомі громадяни України прикрасять свою одежу рожевими трикутниками на знак підтримки наших співвітчизників - ґеїв та лесбійок у справі відстоювання ними своїх законних громадянських прав.

Символ борьбы против гомофобии17 травня символіка Міжнародного дня протидії гомофобії та різноманітні інформаційні та просвітницькі матеріали будуть розповсюджуватися правозахисними, ґей- і лесбі-організаціями на вулицях столиці та інших міст України - Донецька, Запоріжжя, Луганська, Львова, Одеси, Сімферополя, Херсона тощо. До Міжнародного дня протидії гомофобії приурочені різноманітні заходи, що відбуватимуться в різних регіонах нашої країни. Серед них - прес-конференції, дискусійні клуби, семінари за участю ЗМІ, вуличні акції, збори ініціативних груп, туристичні походи, а також широке інформування про цей день у мережі Інтернет. Офіційні привітання з Міжнародним днем протидії гомофобії отримають найвищі посадовці держави.

Міжнародний день протидії гомофобії є актуальним для України, адже стандарти демократії передбачають надання однакових прав усім громадянам незалежно від їхньої сексуальної орієнтації і способів гендерного самовираження, вимагають урахування в законодавстві й соціальній політиці держави різноманітності, що притаманна сучасному суспільству.

Організатори заходів у рамках Міжнародного дня протидії гомофобії в Україні:
Громадська організація "Ґей-альянс" (м. Київ), всеукраїнська громадська організація "Ґей-Форум України" (м. Київ), Інформаційно-освітній центр "Жіноча Мережа" (м. Київ), Миколаївська асоціація ґеїв, лесбійок і бісексуалів "ЛіГА" (м. Миколаїв), Регіональний інформаційний і правозахисний Центр для ґеїв та лесбійок "Наш світ" (м. Луганськ - м. Київ), всеукраїнська благодійна організація "Час життя плюс" (м. Київ), Всеукраїнська благодійна організація "Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" (м. Київ), Благодійний фонд "Здоров'я нації" (м. Донецьк), громадська молодіжна організація "Клуб взаємодопомоги "Життя плюс"" (м. Одеса), всеукраїнський благодійний фонд "Коаліція ВІЛ-сервісних організацій" (м. Київ), всеукраїнська молодіжна громадська організація "Молодіжний правозахисний центр" (м. Київ), Центр молодіжних ініціатив "Тотeм" (м. Херсон), благодійний фонд "Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу" (м. Київ), Міжнародний благодійний фонд "СНІД Фонд "Схід-Захід"" (м. Київ).

Акції в рамках Міжнародного дня протидії гомофобії спрямовані на привернення уваги громадськості до порушень прав людини, стигматизації та дискримінації в Україні жінок і чоловіків гомосексуальної орієнтації. Організатори цих акцій прагнуть докласти максимум зусиль з метою забезпечення для лесбійок, ґеїв, бісексуалів та трансгендерних (ЛҐБТ) громадян України повноти громадянських і політичних прав та свобод, а також впровадження щодо ЛҐБТ політики рівних можливостей. Символ Міжнародного дня протидії гомофобії - рожевий трикутник - це заклик до толерантності, це ознака поваги до кожної людської особистості.

Докладна інформація про Міжнародний день протидії гомофобії
17 травня 1991 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) виключила гомосексуальність із міжнародної класифікації психіатричних і поведінкових розладів. У грудні того ж року Україна першою з республік колишнього Союзу РСР скасувала кримінальне покарання за добровільні статеві зносини між дорослими чоловіками (частина 1 статті 122 Кримінального кодексу УРСР).

2005 року Люї-Жорж Тан, французький науковець та активіст правозахисного ґей-руху, ініціював проведення Міжнародного дня протидії гомофобії. Звернення до Організації Об'єднаних Націй з проханням визнати цей день офіційним Днем протидії гомофобії підписали понад 10 тис. борців за права людини із 35 країн світу. Так народився Міжнародний день протидії гомофобії (IDAHO).

Історія переслідувань
Найбільш жорстоким і гомофобним періодом в історії людства справедливо можна визнати епоху Гітлера-Сталіна. Жертвами голокосту в нацистській Німеччині стали близько 200 тис. чоловіків та жінок гомосексуальної орієнтації, з яких близько 15 тис. осіб було закатовано у концентраційних таборах Освенцим і Бухенвальд. Гомосексуали піддавалися жорстоким тортурам, ставали жертвами нелюдських медичних експериментів. За допомогою електрошоку, гормональних препаратів, хірургічних утручань нацисти намагалися "досліджувати" й "лікувати" гомосексуальність. Рожевий трикутник був обов'язковою міткою гомосексуального в'язня в нацистських таборах смерті. Саме тому цей атрибут став символікою Міжнародного дня протидії гомофобії.

У 1930?х роках до кримінальних кодексів усіх радянських республік було включено статті, за якими добровільні сексуальні зносини між дорослими чоловіками ставилися поза законом, а порушники каралися п'ятирічним ув'язненням у таборах і в'язницях, де ставлення до них було особливо принизливим і жорстоким. Лесбійок відправляли до психіатричних установ для примусового лікування із застосуванням аверсивної терапії, електрошоку, хірургічних і гормональних утручань. Щорічно за статтею про "мужолозтво" в СРСР засуджувалося від 800 до 1 400 чоловіків, а загальна кількість жертв кримінального переслідування гомосексуалів сягнула 60 тис. Серед них - геніальний кінорежисер Сергій Параджанов, звинувачений режимом у "зґвалтуванні члена КПРС". За сімдесят чотири роки комуністичного правління десятки тисяч ґеїв, лесбійок, бісексуалів і трансґендерних людей стали жертвами нападів, ґвалтувань, убивств, жорстоких катувань, примусового медичного лікування та переслідувань із боку силових структур.

ЛҐБТ в Україні сьогодні
Скільки ґеїв та лесбійок зараз в Україні, достеменно не відомо, оскільки бракує відповідних досліджень. Але за оцінками низки вітчизняних експертів - понад 500 тис. Дотепер законодавча, виконавча й судова влада, засоби масової інформації та широкі верстви населення України перебувають у полоні упередженості й стереотипів щодо гомосексуальних співвітчизників. Дотепер на підставі сексуальної орієнтації українців та українок виключають із навчальних закладів, звільняють з роботи, забороняють обіймати певні посади, відмовляють у винаймі житла. Доволі частими є випадки упередженого та принизливого ставлення до ґеїв і лесбійок з боку правоохоронних органів, армійських інституцій, медичних закладів. Незважаючи на те, що представники ЛҐБТ-спільноти є однією з груп населення, вразливих до ВІЛ-інфекції, ані національні, ані регіональні програми з профілактики ВІЛ/СНІД не приділяють достатньо уваги ЛҐБТ, а відтак, ґей-середовище є фактично непрозорим для національної статистики у сфері ВІЛ/СНІД.

Гомосексуальні сім'ї в Україні позбавлені прав та свобод, передбачених законодавством для гетеросексуальних сімей: права укладати громадянські партнерства, наслідувати майно у випадку смерті партнерки/партнера, опікуватись дітьми партнерки/партнера, можливості оформити для гомосексуальної сім'ї медичне страхування, скористатися банківськими кредитами, а також соціальними пільгами з догляду за дітьми та хворими членами сім'ї. Інформаційний простір нашої держави сповнений неправдивої, викривленої, негативної інформації про чоловіків-ґеїв і жінок-лесбійок. Досі відбуваються спроби примусового лікування гомосексуальних людей, що порушує міжнародні та вітчизняні норми права й медичної етики. Все це - прояви гомофобії, яким немає місця в демократичному суспільстві.

Зважаючи на такий стан справ, зараз в Україні нагальною є потреба в прийнятті законодавчих актів, спрямованих на забезпечення всієї повноти громадянських прав для представників ЛҐБТ-спільноти, їх захист від дискримінації, обмеження протизаконних гомофобних проявів у суспільстві. До честі нашого уряду і окремих народних депутатів треба зазначити, що такі законодавчі пропозиції вносилися на розгляд парламенту України протягом 2003-2005 років. Ми щиро сподіваємося, що Верховна Рада нового, п'ятого, скликання і Президент України впровадить ці законопроекти у життя протягом 2006-2007 років.

Ми вважаємо, що ЛҐБТ-організації України, при належній підтримці з боку держави, можуть зробити вагомий внесок у справу зміцнення здоров'я нації, зокрема в контексті боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД в нашій країні, шляхом проведення профілактичних програм із пропаганди безпечної сексуальної поведінки в ЛҐБТ-середовищі.
Докладніше про Міжнародний день протидії гомофобії, про приурочені до нього в Україні події, становище ЛҐБТ у нашій країні та організаторів можна дізнатися в Інтернеті на сайтах:

www.gay.org.ua сайт Регіонального інформаційного і правозахисного Центру для ґеїв та лесбійок "Наш світ";
www.feminist.org.ua сайт Інформаційно-освітнього центру "Жіноча Мережа";
www.gay.nikolaev.ua сайт Миколаївської асоціації ґеїв, лесбійок і бісексуалів "ЛіГА";
gayUA.com/alliance сторінка громадської організації "Ґей-альянс";
www.network.org.ua сайт Всеукраїнської благодійної організації "Всеукраїнська Мережа людей, які живуть з ВІЛ";
www.gay-forum.com.ua інформаційний сайт всеукраїнської громадської організації "Ґей-Форум України";
www.gayplus.org ресурсний портал ВІЛ-позитивних гомосексуальних і бісексуальних людей громадської молодіжної організації "Клуб взаємодопомоги "Життя плюс"".

За додатковою інформацією, будь-ласка, звертайтеся до таких контактних осіб:
Андрій АГАФОНОВ: тел. (097) 171-78-83, e-mail: agafonov@network.org.ua;
Святослав ШЕРЕМЕТ: тел. (044) 451-72-17, e-mail: gay-forum-ua@mail.ru.




©gayUA.com





[версия для печати]


  
реклама на сайте